Jedna od najposećenijih arhitektonskih izložbi na svetu – Serpentine Gallery – sinonim je za eksperimentalnu arhitekturu i svakog leta predstavlja po jedno remek -delo paviljonske arhitekture čiji su autori najpoznatija imena svetske arhitekture.
Serpentine Galleries ove godine slavi 15 godišnjicu. Svake godine od 2000. ova čuvena umetnička galerija odabira arhitektu ili arhitektonski tim koji će dizajnirati privremeni objekat – paviljon, koji treba da osmisle & izgrade u roku od šest meseci, kako bi ceo projekat bio otvoren za posetioce tokom leta tri letnja meseca. Najzanimljivija je činjenica da odabrani arhitekta ne sme da ima ni jedan završeni projekat u Engleskoj u vreme kada je pozvan da dizajnira Serpentine Pavilion.
Prvi paviljon dizajnirala je Zaha Hadid, a zatim su usledili Daniel Libeskind, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Frank Gehry i još mnogo zvučnih imena svetske arhitekture.
Serpentine Pavilion by Zaha Hadid
Serpentine Pavilion by Frank Gehry
Ove godine po prvi put energija i upečatljiv španski temperament arhitektosnkog studija SelgasCano obeležavaju dizajn Serpentine paviljona.
Više puta nagradjivani arhitektonski tim José Selgas and Lucía Cano predstavili su svoju viziju arhitekture koja povezuje prirodu i grad, uz jak autorski pečat koji podrazumeva upotrebu novih tehnologija i sintetičkih materijala.
Photo by Iwan Baan
‘’SelgasCano su arhitekte našeg doba koji nam nude ‘’tantalovsku’’ viziju budućnosti. Novi način upotrebe materijala, upečatljivo korišćenje boja, razigrana arhitektura I strast za očuvanjem prirodne sredine obećava da će sledeći paviljon biti veoma uzbudljiv’’ izjavili su direktori Serpentine Galleries Julia Peyton-Jones and Hans Ulrich Obrist
‘’Kakve struktura i kakvi materijali bi odgovarali projektu Serpentine paviljona? Ova pitanja pomešana sa našim ličnim arhitektonskim interesovanjima i znanjem, dovela su nas do dizajna koji mora da se poveže sa prirodom i da bude deo parka ali pod uslovom da se suština koncepta bazira na jedinstvenom iskustvu prostora iz ugla posetilaca.’’
Photo by Iwan Baan
Inspirisani energičnim haosom svakodnevnog života Londona, izukrštanom mrežom metroa i ljudima koji se nalaze u neprestanom stanju kretanja španski studio SelgasCano je na svoj prepoznatljivo razigrani način osmislio paviljon koji se integriše i postaje deo partera otvarajući posetiocima neobičan put kroz prostor koji se konstantno menja i transformiše iz jednog ambijenta u drugi upotrebom jednostavnih arhitektonskih elemenata forme i strukture, svetlosti i senke, boja i materijala…
Photo by NAARO
Amorfna forma paviljona je stopljena sa prirodnim okruženjem parka ali je u isto vreme neobično istaknuta kao džinovska kristalna struktura od translucentnih polimernih panela na bazi fluora ETFE (Ethylene Tetrafluoroethylene) koji se ‘’zgužvano’’ prelivaju u fluorescentnim nijansama.
Photo by Jim Stephenson
‘’Koristićemo samo jedan materijal – platno kako bi postigli potpunu transparetntnost. Taj ‘’materijal’’ mora biti istražen i pokazan u svim svojim strukturalnim mogućnostima izbegavajući bilo koji sekundarni materijal koji ga podržava & biće potrebno upotrebiti najnaprednije tehnologije kako bi uspeli da postignemo takvu transparentnost. ‘’
Photo by NAARO
Inspirisani mirnim parkovskim okruženjem i haosom ukrštenih putanja kojima se ljudi na različite načine kreću kroz London SelgasCano paviljon je fleksibilan, multifunkcionalni otvoreni prostor u centralnom delu sa kefeom i ‘’kracima’’ kroz koje se posetioci kreću. Ne postoji jedan ulaz u paviljon – ulazi se na nekoliko različitih pozicija, prolazi se kroz visoke koridore ili diskretne ‘’tajne proaze’’ izmedju unutrašnje i spoljašnje fasade…
‘’Svaki ulaz omogućava jedinstven doživlaj putovanja kroz prostor koji karakteriše boja, svetlost i nepravini oblici iznenadjujućih dimenzija’’
‘’Tražili smo način koji omogućava posetiocima da iskuse arhitekturu kroz jednostavne elemente:strukturu, svetlost, transparentnost, senke, lakoću, formu, osetljivost, promene, iznenadjenje, boje & materijale.“
Photo by Iwan Baan
Veoma svesni teškog zadatka da njihov dizajn slavi 15 godina dugu tradiciju koja postavlja nove granice eksperimentalne arhitektonske misli Selgas & Cano su na originalan način odali počast svojim predhodnicima i na samo njima svojstven način ispričali priču o jednoj o najpoznatijih svetskih izložbi savremene arhitekture.
Sources: SerpentineGalleries, SelgasCano, Wikipedia